Начало » Архив » Избори за Народно събрание 2013 » Решения

Решения

Районна избирателна комисия Бургас


РЕШЕНИЕ
№ 295 - НС
Бургас, 16.05.2013

ОТНОСНО: Жалба от Петър Атанасов Желязков – упълномощен представител по смисъла на чл. 101а от ИК на КП „ДСБ и БДФ”

Постъпила е жалба с входящ № 63 от 17.05.2013 г., от Петър Атанасов Желязков - упълномощен представител по смисъла на чл. 101а от ИК на КП „ДСБ и БДФ" и Решение № 2205-НС/23.03.2013 г. на ЦИК. Със същата се твърдят нарушения на разпоредбите на ИК, изразяващи се в отказ на председател на секционна комисия да предостави заверено копие на попълнен секционен протокол - образец приложение 86 от изборните книжа. Към жалбата няма приложени документи.

След като се запозна с изложените в жалбата твърдения, както и с екземплярът за РИК на секционен протокол на СИК 02 04 00 050 (приложение 86 от изборните книжа), РИК Бургас приема, че жалбата е допустима, а разгледана по същество - неоснователна, по следните съображения:

По допустимостта:

Правото на жалба е субективно материално право, което може да бъде упражнено от неговия носител или от надлежно упълномощено от него лице. Представителната власт е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на жалбата, предявена от представителя и обуславя извършените от или спрямо него процесуални действия и в тази връзка, подаването на жалба е процесуално действие, което, за да може да бъде надлежно упражнено, е необходимо да бъде извършено от лице, имащо право да упражнява административно-процесуално представителство. Съгласно разпоредбите на Изборният кодекс и Решение № 2205-НС от 23.03.2013 г., пълномощниците на партии и коалиции разполагат с правомощия по закон да получат заверени преписи от секционни протоколи и в обема на делегираните им права е налично правото за обжалване на действията на секционните избирателни комисии, засягащи ги. Следователно, пълномощникът има представителна власт за подаване на жалби, тъй като е носител на правото на жалба, като е налице законова презумпция за упражняване на субективно материално право. В този смисъл жалбата се явява допустима.

По основателността:

Независимо от изложените по-горе аргументи относно допустимостта на подадената жалба, същата се явява неоснователна по следните съображения:

При обсъждането беше прегледан екземплярът за РИК на секционен протокол № 02 04 00 050 - Приложение № 86 от изборните книжа, фабричен № 020089, както и бяха проведени разговори със председателя, заместник председателя и секретаря на посочената секция.

Изводите, които се формираха след извършените действия по изясняване на фактическата обстановка, са за липса на доказателства относно твърдяните нарушения.

На първо място, следва да се съобрази това, че протоколите на секционните избирателни комисии са официални документи, тъй като са издадени от длъжностни лица в това им качество, в рамките на тяхната компетентност, по установената форма и ред. Като резултат от това, протоколът на СИК № 02 21 00 050 се ползва от една страна с формална доказателствена сила, а от друга - и с материална такава. Тоест, описаното в него обвързва третите лица да приемат, че посочените в документа факти са се осъществили от външна страна така, както е посочил издателят на документа, в случая- колективният орган (секционна избирателна комисия). На първа страница на протокола, в нарочна графа за присъствалите при отварянето на избирателната урна и установяването на резултатите от гласуването са изброени поименно и според качеството, в което са присъствали, осем лица, сред които не фигурира жалбоподателят. На страница 6 в протокола-приложение 86 от изборните книжа, е отразено, че обстановката в изборният ден е била нормална и няма приложени никакви жалби, възражения, заявления или особени мнения. В РИК Бургас нито по време на изборният ден, нито след приключването му в 20.00 ч, са постъпвали сигнали и жалби срещу действия на посочената секционна комисия.

След проведен разговор с председателят, зам-председателят и секретарят на СИК 02 04 00 050 - и тримата предложени от различна партийна квота (съответно - ПП ГЕРБ, КП КБ и ПП Атака), се установи, че жалбоподателят се е явил в изборното помещение СЛЕД приключване на работата на комисията, когато същата е изчаквала в изборното помещение да пристигне охраната, която ще ги придружава и ще охранява изборните материали и книжа до предаването им на РИК от секционната комисия. По това време всички вписани в протокола присъствали лица вече са били получили заверени с печата на комисията ксерокопия, разписали са се за това в протокол образец 10 от изборните книжа, като след това печатът и протокол образец 10, в изпълнение на т. 5.7 от Решение 2511-НС на ЦИК, са били поставени в торбата с бюлетините и същата е била завързана и запечатана отново в съответствие с процедурата, разписана в Решение 2511-НС/30.04.2013 г. на ЦИК.

Следва да се отбележи, че действията на секционните комисии са строго регламентирани и същите, в качеството си на длъжностни лица, се опират всякога на закона и всяко тяхно действие следва да се основава на предвиденото в закона. Всичките им действия са при условия на обвързана компетентност, като случаите, в които им е дадена възможност да избират как да действат, т.е на оперативна самостоятелност, са изключение, а не правило. Секционните избирателни комисии са длъжни да предоставят заверени копия от протоколи на застъпници и пълномощници на ПП и КП, при кумулативното наличие на няколко предпоставки: тези лица да бъдат вписани в нарочен списък, да положат подпис в същият този списък, а самата секционна комисия да постави печата си върху предоставяното копие. Секционната комисия не разполага със законови правомощия, нито с оперативна самостоятелност да разпечатва чувала с изборните материали, за да удовлетвори искането на лице, появило се в последствие, независимо от качеството на това лице, тъй като нито в ИК, нито в Решение № 2511-НС на ЦИК е предвидена такава хипотеза.
В този смисъл, не се събраха доказателства относно твърденията, изложени в жалбата и разгледана по същество, то следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.
Поради горното и на основание чл. 29, ал.1, т.1 от Изборния кодекс, Районна избирателна комисия Бургас

Р Е Ш И:

Оставя без уважение жалба с входящ № 63 от 17.05.2013 г., от Петър Атанасов Желязков - упълномощен представител по смисъла на чл. 101а от ИК на КП „ДСБ и БДФ" и Решение № 2205-НС/23.03.2013 г. на ЦИК, в която се твърдят нарушения на разпоредбите на ИК, изразяващи се в отказ на председател на секционна комисия да предостави заверено копие на попълнен секционен протокол - образец приложение 86 от изборните книжа, като неоснователна.

Решението е прието в ..............ч на заседание на РИК, проведено на 18.05.2013 година.

Решението може да бъде обжалвано пред ЦИК, чрез РИК-Бургас, в 3 (три) дневен срок от обявяването му, на основание чл.29, ал.3 от Изборния кодекс.

 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Ел. Стоянова

СЕКРЕТАР:
М. Хаджиянев

Решението обявено на ............ в .... часа.
Свалено от таблото на ............. в .............. часа

 

 

* Публикувано на 18.05.2013 в 12:39 часа

« Всички решения

Web Content Accessibility Guidelines 2: Level AA Conformance
Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Кърджали Кюстендил Ловеч Монтана Пазарджик Перник Плевен Пловдив град Пловдив област Разград Русе Силистра Сливен Смолян София РИК 23 София РИК 24 София РИК 25 София област Стара Загора Търговище Хасково Шумен Ямбол